Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

CITROEN XM (1989-2000)

Logo CITROEN XM

Symbolem XM został oznaczony duży i luksusowy model, który debiutował w marcu 1989 roku i zastąpił w gamie Citroena model CX.

Nadwozie w formie dwubryłowego hatch-backa z silnie pochyloną ścianą tylną powstało w wyniku współpracy stylistów Citroena z projektantami firmy Bertone. Oryginalnie ukształtowana, klinowa sylwetka miała wówczas atrakcyjny wygląd, a jednocześnie dobre własności aerodynamiczne.

Od początku produkcji tego modelu oferowano pięć różnych wersji silnikowych. Trzy silniki to jednostki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 (dwie wersje) i 3,0 dm3, ten ostatni w układzie V6. Kolejne silniki to dwie jednostki wysokoprężne o pojemności 2,1 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej.

Wszystkie silniki umieszczone były poprzecznie w przedniej części pojazdu i napędzały koła przednie. Stosowane były zarówno mechaniczne jak i automatyczne skrzynie przekładniowe. Silnym atutem w podwoziu tego samochodu było niezależne zawieszenie wszystkich kół na hydropneumatycznych elementach resorujących zapewniających wysoki komfort jazdy. Model XM zdobył zaszczytny tytuł Samochodu Roku 1990.

W połowie 1990 roku wprowadzono do produkcji drugą, mocniejszą wersję silnika V6 o pojemności 3,0 dm3.

Jesienią 1991 roku rozpoczęto produkcję samochodów XM z obszernymi pięciodrzwiowymi nadwoziami typu kombi, natomiast rok później na rynek trafiła wersja CT wyposażona w turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 dm3.

W połowie 1994 roku przeprowadzono niewielką modernizację nadwozia (face-lifting) oraz modyfikację rodziny silników i hydropneumatycznego zawieszenia kół. Silnik o pojemności 2,0 dm3 otrzymał nową 16-zaworową głowicę, nieznacznie zmodyfikowano silniki V6 oraz wprowadzono większy turbodoładowany silnik Diesla o pojemności skokowej 2,5 dm3.

Produkcja samochodów rodziny XM została zakończona w 2000 roku. Samochody te nie miały bezpośredniego następcy, a do czasu jego wprowadzenia (C6 w 2005 roku) rolę tę pełnił nieco mniejszy model C5. Ogółem wyprodukowano prawie 334 tysiące samochodów rodziny XM.

Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM
Miniatura CITROEN XM

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024