Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

DACIA LODGY (2012-...)

Logo DACIA LODGY

Model o nazwie Lodgy jest pierwszym pojazdem wielofunkcyjnym (MPV) w dotychczasowej historii marki Dacia. Oficjalny debiut tego samochodu odbył się podczas Salonu Samochodowego w Genewie, w marcu 2012 roku. Produkcję tych pojazdów ulokowano w fabryce Renault w mieście Tanger w Maroku.

Konstrukcja pojazdu bazuje na platformie B opracowanej wspólnie przez specjalistów z firm Renault i Nissan. Dwubryłowe nadwozie o długości około 4,5 m ma układ pięciodrzwiowy.

Rozstaw osi jest większy niż w Renault Grand Scenic, ale mniejszy niż w Loganie MCV pierwszej generacji. Pozwoliło to na zaprojektowanie stosunkowo obszernego wnętrza, umożliwiającego zabudowę trzech rzędów siedzeń. W ofercie dostępne są zarówno wersje pięcioosobowe, jak i siedmioosobowe.

Gama jednostek napędowych składa się z dwóch silników benzynowych i dwóch turbodoładowanych silników Diesla. Silniki benzynowe mają pojemność skokową 1,2 oraz 1,6 dm3, ale mniejszy z nich został wyposażony w turbosprężarkę i ma wyższe osiągi. Oba silniki Diesla mają pojemność 1,5 dm3, ale różnią się osiągami. Napęd przenoszony jest na koła przednie poprzez pięcio- lub sześciobiegową skrzynię przekładniową.

Jesienią 2014 roku, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu zaprezentowano odmianę o nazwie Stepway. Samochody te otrzymały nieco zmienione zderzaki oraz plastikowe listwy ochronne na progach i nadkolach. W ten sposób wygląd samochodu stał się bardziej "terenowy". Jeszcze w tym samym roku takie samochody trafiły do sprzedaży.

W połowie 2015 roku został zmieniony bazowy silnik o pojemności 1,6 dm3. Dzięki 16-zaworowej głowicy wzrosły jego osiągi.

Na przełomie lat 2016/2017 samochody tej rodziny podano niewielkiej modernizacji. W ramach face liftingu wprowadzono zmiany w przedniej części nadwozia obejmujące zderzak i wlot powietrza, a we wnętrzu zastosowano nową kierownicę i inne wzory tapicerki.

Jesienią 2018 roku zmieniono gamę jednostek napędowych, aby spełnić nowe wymagania ekologiczne. Silniki Diesla zostały zmodernizowane (Blue dCi), a nico później wprowadzono nowe turbodoładowane jednostki benzynowe o pojemności 1,3 dm3 (TCe).

Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY
Miniatura DACIA LODGY

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024