Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - DAIHATSU (1907-...)

Logo DAIHATSU

Historia firmy Daihatsu rozpoczęła się stosunkowo wcześnie, bo w 1907 roku. Wówczas rozpoczęła działalność fabryka silników spalinowych Hatsudoki Seizo Co. w mieście Osaka. Na początku lat dwudziestych rozpoczęto prace nad samochodami ciężarowymi, ale dopiero w 1930 roku ruszyła produkcja lekkich trzykołowych samochodów dostawczych. Po wojnie, w 1951 roku firma zmieniła nazwę na Daihatsu Kogyo Co. i poza ciężarówkami zaczęła produkować małe trzykołowe samochody osobowe o nazwie Bee. Czterokołowe samochody osobowe zaczęto produkować tu dopiero w 1963 roku. Były to małolitrażowe modele o nazwach Campagno i Fellow. Specjalnością firmy stały się właśnie małe samochody osobowe i dostawcze.

W 1968 roku firma została uzależniona od największego japońskiego producenta samochodów-Toyoty. Uruchomiono produkcję małych samochodów opracowanych przez Toyotę, a także rozbudowano firmę o trzy nowe zakłady produkcyjne.

W 1974 roku ponownie zmieniono nazwę na Daihatsu Motor Co. i rozszerzono program produkcji o samochody terenowe z napędem na wszystkie koła. W następnym roku, na bazie modelu Corolla podjęto produkcję pojazdu średniej wielkości o nazwie Charmant. Nieco później ofertę powiększono o ciężarówki i autobusy średniej wielkości.

W 1977 roku uroczyście obchodzono wyprodukowanie milionowego egzemplarza samochodu Daihatsu. Samochody tej marki eksportowano do Europy i nieco później (1987) do USA. Pojazdy te jednak nie zyskały znacznego uznania w USA i po kilku latach zrezygnowano z tego rynku. Decyzję o wycofaniu się z rynku europejskiego podjęto w 2011 roku.

Aktualnie firma Daihatsu oferuje samochody osobowe należące do kategorii rynkowych A, B i C oraz niewielkie samochody terenowe.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024