Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - FERRARI (1947-...)

Logo FERRARI

Włoska firma Ferrari jest dziś jednym z najsłynniejszych wytwórców ekskluzywnych samochodów sportowych. Jej korzenie sięgają 1929 roku, kiedy to Enzo Ferrari zorganizował własną stajnie wyścigową pod nazwą "Scuderia Ferrari", przygotowującą i obsługującą samochody wyścigowe Alfa Romeo. W 1938 roku E. Ferrari zdecydował się na założenie firmy zdolnej do budowy samochodów sportowych. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej firma o nazwie Auto Avio Construzioni, opracowała dwuosobowy otwarty samochód oznaczony symbolem 815.

Dopiero w 1947 roku, po zmianie nazwy firmy na Auto Construzioni Ferrari, przyjęto symbol marki w postaci konika stojącego dęba.

Pierwsze samochody marki Ferrari powstały w miejscowości Maranello koło Modeny w 1947 roku i były wyposażone w silniki V12. Początkowo główny nacisk kładziono na samochody wyścigowe, natomiast pojazdy drogowe wykonywano jedynie w celu finansowania działalności sportowej.

Nadwozia do samochodów Ferrari były wykonywane przez inne firmy. Roczna skala produkcji w latach pięćdziesiątych nie przekroczyła 50 sztuk.

Liczne sukcesy sportowe samochodów tej marki podnosiły prestiż firmy. W drugiej połowie lat 60- tych utworzono markę Dino, pod którą produkowano mniejsze modele samochodów wyposażone w silniki w układzie V6 lub V8.

W 1969 roku Enzo Ferrari sprzedał połowę akcji swojej firmy koncernowi Fiat.

W 1971 roku zaprezentowano pierwszy model z 12- cylindrowym silnikiem widlastym umieszczonym centralnie.

W latach 1972 - 1985 produkowano także modele z większymi, czteroosobowymi nadwoziami. Po śmierci Enzo Ferrari w 1988 roku, pełną kontrole nad firmą przejmuje koncern Fiat, ale charakter pojazdów tej marki nie uległ zmianie. Firma nadal jest obecna na prestiżowych wyścigach Formuły 1 i odnosi liczne sukcesy.

W połowie 1997 roku do firmy Ferrari dołączona została, druga słynna wytwórnia samochodów sportowych Maserati, będąca już także pod kontrolą Fiata.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024