Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

FERRARI 360 (1999-2004)

Logo FERRARI 360

Model 360 Modena był następcą modelu F 355, a jego oficjalny debiut odbył się w 1999 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Projekt eleganckiego nadwozia opracowała firma Pininfarina. Całkowicie nowe nadwozie miało strukturę nośną w postaci przestrzennego szkieletu wykonanego z profili aluminiowych. Było to pionierskie rozwiązanie dla tej marki i dzięki temu obniżono masę nadwozia pomimo wzrostu jego wymiarów. W stosunku do poprzednika rozstaw osi zwiększono aż o 15 cm, a długość całkowita o niemal 23 cm. Różnice w stylistyce także były znaczące. Zamiast tradycyjnego wlotu powietrza w centralnej części pasa przedniego pojawił się dyfuzor, natomiast wloty powietrza przeniesiono na boki, gdyż tam zabudowano chłodnice. Lampy przednie przykryto niewielkimi owiewkami, a przez tylną szybę widać było komorę silnika.

Do napędu pojazdu zastosowano silnik w układzie V8, o pojemności skokowej 3,6 dm3. Umieszczono go wzdłużnie przed tylną osią samochodu. Napęd przekazywany był na koła tylne poprzez sześciobiegowe skrzynie przekładniowe. Stosowano zarówno klasyczną skrzynię mechaniczną jak i skrzynię sekwencyjną oznaczoną symbolem F1. W zespołach mechanicznych

Wiosną 2000 roku, także w Genewie zaprezentowano drugą wersję nadwoziową, a mianowicie roadster z miękkim składanym dachem. Z racji nieco większej masy i większych oporów aerodynamicznych jego osiągi były minimalnie gorsze.

W 2003 roku pojawiła się drogowa odmiana Challenge Stradale bazująca na wersji wyścigowej. Konstruktorom udało się zwiększyć moc silnika, a jednocześnie obniżyć masę własną, co korzystnie wpłynęło na dynamikę pojazdu.

Zakończenie produkcji samochodów tej rodziny nastąpiło w 2004 roku, po wykonaniu ponad 16 tysięcy tych pojazdów. Następcą były samochody oznaczone jako F 430.

Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360
Miniatura FERRARI 360

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024