Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

FERRARI CALIFORNIA (2008-2017)

Logo FERRARI CALIFORNIA

Model o nazwie California debiutował oficjalnie jesienią 2008 roku podczas jesiennego Salonu Samochodowego w Paryżu. Był następcą modelu F430, ale oferowano go tylko z otwartym nadwoziem.

Przestrzenna konstrukcja nośna pojazdu wykonana została ze stopów aluminium, podobnie jak większość elementów nadwozia. Nadwozie otrzymało klasyczną trzybryłową sylwetkę a nowością w tej marce było wykorzystanie sztywnego składanego dachu. Składał się z dwóch segmentów, a czas jego składania lub rozkładania nie przekraczał 15 sekund.

Do napędu samochodu zastosowano zmodernizowany silnik pochodzący z poprzednika ale umieszczono go odmiennie, czyli wzdłużnie za osią kół przednich. Była to wolnossąca jednostka w układzie V8, o pojemności skokowej wynoszącej 4,3 dm3, wyposażona w bezpośredni wtrysk benzyny. Dwusprzęgłowa skrzynia przekładniowa o siedmiu biegach została umieszczona tuż przed osią tylną (układ transaxle), co przyczyniło się do optymalnego rozkładu masy na obie osie pojazdu. Nową konstrukcją było wielowahaczowe zawieszenie tylnych kół. Przy wszystkich kołach umieszczono karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe.

W2012 roku zmodernizowano konstrukcję modelu California, a w jego nazwie pojawiła się liczba 30. Liczba ta informowała o wzroście maksymalnej mocy silnika o 30 KM i jednocześnie o redukcji masy własnej o 30 kg. Zmiany te miały oczywisty wpływ na właściwości dynamiczne pojazdu.

Druga modernizacja modelu California miała miejsce wiosną 2014 roku. Podczas genewskiego Salonu Samochodowego zaprezentowano model California T. Pojazd otrzymał nową mniejszą jednostkę napędową V8. Jej pojemność wynosiła 3,9 dm3, ale dzięki zastosowaniu dwóch turbosprężarek jej osiągi wyraźnie wzrosły. Zmiany stylistyczne objęły głównie przednią część nadwozia. W nowym zderzaku przednim powiększono wlot powietrza, w pokrywie silnika umieszczono dodatkowe szczeliny i zastosowano nowe reflektory. Mniejsze zmiany wprowadzono w części tylnej i we wnętrzu.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny California nastąpiło w 2017 roku. Łącznie wykonano 17 300 pojazdów, a następcą był model o nazwie Portofino.

Miniatura FERRARI CALIFORNIA
Miniatura FERRARI CALIFORNIA
Miniatura FERRARI CALIFORNIA
Miniatura FERRARI CALIFORNIA
Miniatura FERRARI CALIFORNIA
Miniatura FERRARI CALIFORNIA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024