Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

FIAT ARGENTA (1981-1985)

Logo FIAT ARGENTA

Model o nazwie Argenta debiutował w czerwcu 1981 roku i zastąpił w gamie modelowej firmy samochód oznaczony liczbą 132. Był to wówczas największy model Fiata, należący do sektora rynkowego D i ostatni z klasycznym układem napędowym. Od swojego poprzednika przejął płytę podłogową, centralną część nadwozia oraz większość zespołów mechanicznych.

Trzybryłowe nadwozie o spokojnej stylizacji wyróżniało się dużymi prostokątnymi reflektorami i szerokimi listwami bocznymi, łączącymi wizualnie boczne części zderzaków. W pięcioosobowym wnętrzu oryginalnie zaprojektowano zestaw wskaźników i kierownicę.

Początkowo oferowano trzy wersje silnikowe. Czterocylindrowe silniki benzynowe miały pojemność skokową 1,6 lub 2,0 dm3. Dostępny był także model napędzany wolnossącym silnikiem Diesla o pojemności 2,5 dm3. Stosowano jedynie mechaniczne pięciobiegowe skrzynie przekładniowe.

W czerwcu 1983 roku trafiły na rynek zmodernizowane samochody Argenta. Po operacji face-lifting zmieniły się kształty zderzaków i listew bocznych. W odnowionej gamie tych pojazdów znalazł się (po raz pierwszy u Fiata) turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,5 dm3.

Nowością 1984 roku był model z dodatkowym oznaczeniem VX (lub Volumex), którego silnik wyposażony został w sprężarkę

Produkcję samochodów Argenta zakończono w 1985 roku, a ich następcą był samochód o nazwie Croma wyposażony w napęd kół przednich.

Miniatura FIAT ARGENTA
Miniatura FIAT ARGENTA
Miniatura FIAT ARGENTA
Miniatura FIAT ARGENTA
Miniatura FIAT ARGENTA
Miniatura FIAT ARGENTA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024