Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

FIAT BRAVA (1995-2001)

Logo FIAT BRAVA

W sierpniu 1995 roku odbyła się w Turynie oficjalna prezentacja bliźniaczych samochodów o nazwie Brava/Bravo. Obydwa samochody reprezentowały segment rynkowy C, którego udział w europejskim rynku przekraczał wówczas 30%. Nazwy tych samochodów różniły się jedną literą co odpowiadało wielkości różnic między tymi modelami. Oryginalność koncepcji oraz zastosowane rozwiązania techniczne zostały uwieńczone zdobyciem zaszczytnego tytułu "Samochodu Roku 1996".

Model Brava miał pięciodrzwiowe nadwozie typu hatch-back o obłych i atrakcyjnych kształtach i dobrych własnościach aerodynamicznych. Oryginalnym elementem stylistycznym były tylne światła mieszczące się w trzech oddzielnych lampach o charakterystycznym kształcie. Samochody Brava oferowano początkowo z silnikami benzynowymi o pojemności skokowej 1,4, 1,6 i 1,8 dm3 oraz z wolnossącym silnikiem Diesla o pojemności 1,9 dm3. Od 1996 roku gamę tę rozszerzono o dwa turbodoładowane silniki Diesla, także o pojemności 1,9 dm3.

Jesienią 1998 roku przeprowadzono modernizację (face-lifting), po której nieznacznie zmienił się wlot powietrza oraz wystrój wnętrza. Zmieniono także gamę silników. Silnik 1,4 został zastąpiony przez 16-zaworowy silnik o pojemności 1,2 dm3, natomiast obydwa silniki Diesla zastąpił nowoczesny turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa należący do rodziny JTD.

Produkcja samochodów tej rodziny zakończona została w połowie 2001 roku a ich następcami stały się pojazdy o nazwie Stilo.

Miniatura FIAT BRAVA
Miniatura FIAT BRAVA
Miniatura FIAT BRAVA
Miniatura FIAT BRAVA
Miniatura FIAT BRAVA
Miniatura FIAT BRAVA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024