Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

FIAT MAREA (1996-2003)

Logo FIAT MAREA

Rodzina samochodów Marea miała swój debiut w 1996 roku i zastąpiła w gamie Fiata model Tempra.

Pojazd ten został zbudowany na płycie podłogowej, pochodzącej z bliźniaczych modeli Bravo/Brava, jednak tylna część uległa wydłużeniu. Powstało w ten sposób trzybryłowe nadwozie typu notch-back w układzie czterodrzwiowym. Równolegle z nadwoziem typu notch-back uruchomiono produkcję uniwersalnego nadwozia typu kombi, które dodatkowo oznaczono tradycyjną dla Fiata nazwą Weekend. Kształty tego nadwozia charakteryzowały się eleganckimi i płynnymi liniami oraz oryginalnie umieszczonymi tylnymi lampami. W celu ułatwienia załadunku bagażu, po podniesieniu tylnych drzwi można było odchylić środkową część zderzaka. Przednia część nadwozia samochodów Marea miała kształty zapożyczone z modeli Bravo/Brava, ale uzupełniono je ramką wokół wlotu powietrza.

Początkowo do napędu zastosowano gamę silników składającą się z trzech benzynowych jednostek napędowych o pojemności skokowej w zakresie od 1,4 do 2,0 dm3 oraz z trzech turbodoładowanych silników Diesla o pojemności 1,9 (dwa warianty mocy) i 2,4 dm3. Silniki o pojemności 2,0 i 2,4 dm3 były jednostkami pięciocylindrowymi o układzie rzędowym. Wszystkie jednostki napędowe zabudowane zostały poprzecznie i napędzały koła przednie.

W 1999 roku zastosowano w tych pojazdach nowoczesne silniki Diesla z rodziny JTD o pojemności 1,9 i 2,4 dm3 oraz o wzmocniony benzynowy silnik o pojemności skokowej 2,0 dm3. Niewielkie zmiany przeprowadzono we wnętrzu nadwozia.

Kolejne zmiany w gamie silników przeprowadzono w 2000 roku. Zmieniono silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,6 dm3 i zmodernizowano silnik JTD o pojemności 1,9 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów Marea we Włoszech nastąpiło w 2003 roku, ale w Turcji produkowano je do 2006 roku, a w Brazylii do 2007 roku.

Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA
Miniatura FIAT MAREA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024