Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

FIAT MULTIPLA (1998-2009)

Logo FIAT MULTIPLA

Nazwa Multipla była używana pierwotnie do oznaczenia sześcioosobowej wersji nadwoziowej popularnego jeszcze w latach 50-tych modelu 600/600D. Po raz drugi użyto tej nazwy dla pojazdu studialnego, zaprezentowanego w 1997 roku na Salonie Samochodowym we Frankfurcie n/Menem.

Nowa Multipla była kompaktowym samochodem wielofunkcyjnym (MPV), mieszczącym również 6 osób, tyle że na dwóch rzędach siedzeń (2x3). Pojazd był odpowiednio szeroki, ale nietypowa sylwetka budziła liczne kontrowersje. Wkrótce okazało się, że zdecydowano się jednak na wdrożenie tego samochodu do produkcji seryjnej. Jesienią 1998 roku Multipla trafiła do salonów sprzedaży.

Nadwozie miało sylwetkę dwubryłową o niemal pionowych ścianach bocznych i tylnej. Z dużą wysokością szyb bocznych kontrastował niski przedział silnikowy. Lampy świateł drogowych umieszczono wysoko, nad komorą silnika, w pasie pod szybą przednią. We wnętrzu o płaskiej podłodze umieszczono sześć indywidualnych foteli, które pozwalały na uzyskiwanie różnych konfiguracji wnętrza.

Początkowo model Multipla oferowany był w dwóch wersjach silnikowych. Benzynowa jednostka napędowa miała pojemność 1,6 dm3, natomiast turbodoładowany silnik Diesla należący do nowej rodziny JTD-1,9 dm3.

Nieco później pojawiły się odmiany dostosowane do bardziej ekologicznych źródeł energii. Model Bipower przystosowany jest do zasilania benzyną lub gazem (butan-propan), natomiast wersja Blupower do zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG).

W 2000 roku zastosowano inny silnik o pojemności 1,6 dm3, a turbodiesel 1,9 dm3 został zmodernizowany.

W roku 2002 silnik Diesla został wzmocniony, natomiast w 2004 roku przeprowadzono istotną modernizację nadwozia (face lifting). W jej wyniku zmienił się kształt przedniej części nadwozia, a reflektory umieszczono w tradycyjnym miejscu. Zmienił się także kształt tylnych lamp zespolonych.

Produkcję samochodów Multipla zakończono w 2009 roku, ale następcy nie przygotowano.

Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA
Miniatura FIAT MULTIPLA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024