Wybierz rodzinę:
Katalog samochodów seryjnych
FSO LANOS (1997-2008)
Wybierz model samochodu:
HATCH-BACK 3-drzwiowy
HATCH-BACK 5-drzwiowy
NOTCH-BACK 4-drzwiowy
Model o nazwie Lanos był pierwszym modelem tej firmy opracowanym po rozwiązaniu spółki z GM i reprezentował firmę Daewoo w segmencie rynkowym C. Prace nad konstrukcją tego pojazdu rozpoczęto jesienią 1993 roku. Projekt bryły nadwozia oraz jego wnętrza zlecono znanej włoskiej firmie Ital Design. Zespoły napędowe opracowano w niemieckim centrum rozwojowym Daewoo. Seryjna produkcja Lanosa rozpoczęła się wiosną 1997 roku w południowo-koreańskim zakładzie Pupyong.
Na przełomie września i października 1997 roku produkcja Lanosa została podjęta przez Daewoo-FSO w Warszawie.
Nadwozie o obłych kształtach charakteryzowało się wydłużonym segmentem silnikowym. Do produkcji skierowano dwubryłowe nadwozie typu hatch-back (trzy- oraz pięciodrzwiowe) i trzybryłowe typu notch-back w układzie czterodrzwiowym.
Początkowo uruchomiono produkcję Lanosów z dwoma alternatywnymi zespołami napędowymi. W gamie silników znalazły się benzynowe jednostki o pojemności skokowej 1,5 oraz 1,6 dm3. Ten ostatni silnik wyposażony był w głowicę z czterema zaworami dla każdego cylindra. We wszystkich wersjach napęd przekazywany był na koła przednie poprzez pięciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe, ale w opcji dostępne były również automatyczne skrzynie hydromechaniczne.
W 1999 roku wprowadzono do produkcji silnik o pojemności 1,5 dm3 wyposażony w 16-zaworową głowicę, a od następnego roku była sprzedawana w Polsce najmniejsza wersja silnikowa o pojemności 1,35 dm3.
Nowością 2000 roku był model Sport z nadwoziem trzydrzwiowym i silnikiem o pojemności 1,6 dm3. W tym samym roku przeprowadzono także niewielką modernizację nadwozi. Wersje z nadwoziami dwubryłowymi otrzymały inne tylne lampy,
W 2002 roku zakończono produkcję wszystkich wersji Lanosów w Korei, a w Polsce zrezygnowano z wersji trzydrzwiowej. Wycofano z produkcji także silnik 1,5 dm3 w wersji 8-zaworowej. W następnym roku firma Daewoo zbankrutowała, ale FSO utrzymała prawo do dalszej produkcji Lanosów. Od jesieni 2004 roku sprzedawano je pod nazwą FSO Lanos. Większość wyprodukowanych pojazdów eksportowano do Ukrainy, a w 2005 roku ukraińska firma ZAZ przejęła większość akcji FSO SA. W tym samym roku wycofano z polskiej oferty silnik 1,5 16V.
Zakończenie produkcji Lanosów w Polsce nastąpiło w październiku 2008 roku.