Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - HYUNDAI (1967-...)

Logo HYUNDAI

Południowokoreańska firma Hyundai Motor Co. produkuje samochody od 1967 roku. Były to początkowo pojazdy montowane na podstawie umowy z brytyjskim oddziałem Forda i przeznaczone na rynek wewnętrzny. Początkiem lat 70-tych firma postanowiła wejść na rynki światowe i opracowała nowy model samochodu o nazwie Pony. Pojazd powstał przy współpracy z japońską firmą Mitsubishi (zespoły mechaniczne) oraz włoską Ital Design, która opracowała nadwozie. Pojazd zadebiutował w 1974 roku i jego sprzedaż szybko wzrastała. W 1979 roku osiągnięto zdolność produkcyjną 100000 sztuk rocznie, a udział eksportu wynosił około 20% całej produkcji.

W 1983 roku wszedł do produkcji większy model o nazwie Stellar. W 1985 roku ukończono budowę nowej fabryki wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym w miejscowości Ulsan. Wkrótce potem uruchomiono montownię w Kanadzie. Pakiet 15% akcji firmy Hyundai nabyła japońska firma Mitsubishi.

Systematycznie rosła skala produkcji oraz asortyment modeli. W 1988 roku uruchomiono produkcję dużego modelu Sonata, dwa lata później sportowego Scoupe.

Model Accent, który wszedł do produkcji w 1994 roku, był jako pierwszy wyposażony w silniki własnej konstrukcji.

Od 1991 roku oddział Hyundai Precision & Precisinon produkował na licencji firmy Mitsubishi samochody terenowe o nazwie Galloper (Pajero I-generacji), a od 1996 roku samochody wielofunkcyjne Santamo (Space Wagon).

Po kryzysie dalekowschodnim, w marcu 1999 roku, firma Hyundai przejęła 25 % akcji konkurencyjnych firm Kia i Asia. Kilka miesięcy później Hyundai posiadał już 40 % tych akcji, a w 2003 roku ponad 47 %.

Grupa Hyundai-Kia systematycznie powiększa liczbę oferowanych modeli i skalę produkcji. Samochody tej marki produkowane są w wielu krajach, między innymi w Czechach, Chinach, Egipcie, Indiach oraz w USA.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024