Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

HYUNDAI ix20 (2010-2019)

Logo HYUNDAI ix20

Samochód oznaczony symbolem ix20 debiutował oficjalnie podczas Salonu Samochodowego w Paryżu jesienią 2010 roku i stał się następcą modelu Matrix. Projekt i konstrukcja pojazdu została opracowana w europejskim centrum rozwojowym Hyundai-Kia w Niemczech. Produkcję tych samochodów uruchomiono wkrótce w nowej fabryce na Słowacji, w miejscowości Nosovice.

Pod względem konstrukcyjnym model ix20 jest spokrewniony z samochodem Kia Venga oraz z kilkoma innymi pojazdami marki Hyundai.

Dwubryłowe nadwozie typu hatch-back miało układ pięciodrzwiowy, a stosunkowo duża jego wysokość i pojemne wnętrze świadczy o cechach pojazdów wielofunkcyjnych (MPV). Atutem tego modelu jest duży i foremny bagażnik, a jego podstawowa pojemność wynosi 449 dm3. Pod względem stylistycznym pojazd nawiązuje do innych modeli tej marki, co było szczególnie widoczne w przedniej części nadwozia.

Gama jednostek napędowych składała się z dwóch silników benzynowych o pojemności skokowej 1,4 i 1,6 dm3 oraz dwóch turbodoładowanych silników Diesla o takiej samej pojemności. Wszystkie silniki spełniały wymagania ekologicznej normy Euro 5. Z silnikami łączono mechaniczne skrzynie przekładniowe o pięciu lub sześciu biegach. Automatyczna skrzynia przekładniowa oferowana była tylko z najsilniejszym silnikiem benzynowym. We wszystkich wersjach napędzane były jedynie koła przednie.

Jesienią 2015 roku rodzina samochodów ix20 poddana została niewielkiej modernizacji typu face-lifting. Zmiany objęły głównie przednią część nadwozia. Nowy zderzak oraz powiększony optycznie wlot powietrza wpłynęły na bardziej agresywne oblicze tego modelu.

Zakończenie produkcji samochodów ix20 nastąpiło latem 2019 roku. Bezpośredniego następcy nie przygotowano.

Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20
Miniatura HYUNDAI ix20

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024