Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - JEEP (1963-...)

Logo JEEP

Nazwa Jeep kojarzy się obecnie z ogólnym określeniem samochodu terenowego, co ma pewne uzasadnienie historyczne, ale nazwa ta jako wyodrębniona marka istnieje na rynku samochodowym od 1963 roku. Wcześniej samochody te były znane pod nazwą Willys, a ich protoplastą był lekki pojazd terenowy powstały w 1941 roku na potrzeby armii amerykańskiej.

Po wojnie część samochodów trafiła do cywilnych odbiorców. Na ich życzenie samochody te były coraz lepiej wyposażone, zwłaszcza w zakresie nadwozia. Uproszczone odmiany z napędem na jedną oś oferowano od 1949 roku pod nazwą Jeepster.

Nazwa Jeep pochodzi od pisanego fonetycznie angielskiego skrótu G. P. (general purpose) oznaczającego wielozadaniowe przeznaczenie pojazdu.

Producentem Jeep-ów była początkowo firma Willys-Overland, lecz później marka ta wielokrotnie zmieniała właścicieli. W latach 1953- 1970 należała do grupy Kaiser Jeep, a następnie została przejęta przez American Motor Corporation. Taki stan trwał tylko do 1979 roku, gdy kontrole nad AMC przejęła francuska firma Renault. W 1987 roku amerykański koncern Chrysler Corporation. wykupił od Renaulta i innych właścicieli AMC wszystkie akcje i stał się nowym właścicielem marki Jeep. Do niektórych modeli sprzedawanych w Europie stosowano wówczas silniki Renault.

Po fuzji niemieckiej grupy Daimler-Benz z Chryslerem (w 1998 roku) marka ta weszła w skład DaimlerChrysler AG. Niektóre modele Jeep-ów były wówczas wyposażane w silniki Mercedesa. Koncern ten przetrwał jedynie do połowy 2007 roku, kiedy Daimler pozbył się wszystkich udziałów Chryslera. Utworzony został wówczas Chrysler Holding LLC, w którym znalazła się marka Jeep. W połowie 2009 roku koncern Fiata przejął 20 % udziałów w tym holdingu, a w następnych latach stopniowo ten udział powiększał.

Obecnie pod tą marką produkowane są różne modele samochodów, które mogą być eksploatowane zarówno w trudnym terenie jak i na autostradach.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024