Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

JEEP COMPASS (2005-...)

Logo JEEP COMPASS

W 2005 roku w firmie Jeep opracowano prototypy pojazdów typu crossover. Wersja produkcyjna modelu o nazwie Compass została oficjalnie zaprezentowana w kwietniu 2006 roku podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku. Jesienią tegoż roku trafił do sprzedaży w USA. Europejska premiera samochodu Compass odbyła się w marcu 2007 roku w Genewie.

Ogólna koncepcja pojazdu odbiegała od dotychczasowych rozwiązań stosowanych w modelach tej marki. Samochód miał samonośne nadwozie typu kombi, w układzie pięciodrzwiowym. Zdecydowano się na obłe kształty, ale zachowano typowy dla marki Jeep układ wlotu powietrza oraz wypukłe nadkola o zarysie trapezowym. Kolejną nowością było poprzeczne zabudowanie zespołu napędowego.

Na rynku amerykańskim oferowano wersje z silnikami benzynowymi o pojemności skokowej 2,0 oraz 2,4 dm3. Mniejsza jednostka była łączona z bezstopniową skrzynią przekładniową typu CVT, która przekazywała napęd na koła przednie. Większy silnik alternatywnie współpracował także z mechaniczną przekładnią o pięciu biegach. Standardem był napęd obu osi, ale oferowano także wersje uproszczone z napędem kół przednich.

Na potrzeby eksportu powstała wersja napędzana turbodoładowanym silnikiem Diesla o pojemności 2,0 dm3. Silnik pochodził z gamy firmy Volkswagen i współpracował z sześciobiegową mechaniczną skrzynią przekładniową.

Większą modernizację samochodów Compass przeprowadzono w 2011 roku. Nieznacznie zmodyfikowano przednią i tylną część nadwozia oraz wnętrze. Zmiany wprowadzono także w zawieszeniu kół i w układzie kierowniczym. Dotychczasowy silnik Diesla został zastąpiony większym, o pojemności 2,2 dm3, pochodzącym z gamy Mercedesa-Benz.

Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS
Miniatura JEEP COMPASS

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024