Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

KIA VENGA (2009-...)

Logo KIA VENGA

Model o nazwie Venga debiutował oficjalnie podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem jesienią 2009 roku. Projekt i konstrukcja pojazdu została opracowana w europejskim centrum rozwojowym firmy Kia w Niemczech. Produkcję początkowo uruchomiono w Czechach, ale w 2011 roku została przeniesiona na Słowację.

Pod względem konstrukcyjnym model Venga jest spokrewniony z kilkoma innymi pojazdami marek Hyundai i Kia. Podstawą była nieco wydłużona płyta podłogowa modelu Soul, na której umieszczono dwubryłowe nadwozie typu hatch-back. Miało ono układ pięciodrzwiowy, a stosunkowo duża wysokość i pojemne wnętrze świadczy o cechach pojazdów wielofunkcyjnych (MPV). Pod względem stylistycznym pojazd nawiązuje do innych modeli tej marki.

Gama jednostek napędowych składała się z dwóch silników benzynowych o pojemności skokowej 1,4 i 1,6 dm3 oraz dwóch turbodoładowanych silników Diesla o takiej samej pojemności. Z silnikami łączono mechaniczne skrzynie przekładniowe o pięciu lub sześciu biegach. Automatyczna skrzynia przekładniowa oferowana była jedynie z najsilniejszym silnikiem benzynowym. We wszystkich wersjach napędzane były koła przednie.

Jesienią 2014 roku rodzina samochodów Venga poddana została niewielkiej modernizacji typu face-lifting. W przedniej części nadwozia zmieniono zderzak oraz wlot powietrza. Diodowe światła dzienne zaoferowano w najbogatszej wersji wyposażeniowej. Z tyłu pojawiła się listwa między lampami. Zmiany we wnętrzu objęły konsolę środkową oraz materiały tapicerskie.

Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA
Miniatura KIA VENGA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024