Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

LAMBORGHINI COUNTACH (1974-1990)

Logo LAMBORGHINI COUNTACH

Po raz pierwszy samochód o nazwie Countach zaprezentowano podczas genewskiego Salonu Samochodowego w 1971 na stoisku firmy Bertone. Jako prototyp pojazd nosił nazwę LP 500 (LP, z włoskiego wzdłużny tylny - co wskazywało na umieszczenie silnika) by później przyjąć nazwę Countach. Pojazd zastąpił w gamie marki Lamborghini produkowany wcześniej model Miura.

Countach wszedł do produkcji wiosną 1974 roku z silnikiem w układzie V12 o pojemności skokowej 4,0 dm3 zapożyczonym z poprzednika, czyli z Miury.

Napęd przekazywany był na oś tylną poprzez pięciobiegową skrzynię przekładniową. Układ napędowy miał dość nietypową konstrukcję. Napęd był przenoszony ze skrzyni biegów, umieszczonej przed silnikiem, poprzez wał, biegnący w specjalnym tunelu w misce olejowej do przekładni głównej i mechanizmu różnicowego umieszczonego za silnikiem, a następnie na koła tylne.

Nadwozie typu coupe miało wyraźny kształt klinowy. Zostało zbudowane na przestrzennej ramie z rur stalowych z elementami podłogi wykonanymi z włókien węglowych. Elementy poszycia zewnętrznego zostały wykonano z Kevlaru i stopów lekkich. Charakterystycznym rozwiązaniem w tym modelu były drzwi otwierane do góry.

W 1978 roku wprowadzono do produkcji model Countach LP400S, w którym zmieniono opony oraz dodano spojlery tylne i przednie. Poszerzono także błotniki.

W 1982 na rynek weszła nowa wersja Countach o symbolu LP500S wyposażona w silnik o pojemności zwiększonej do 5,0 dm3.

Kolejnej modernizacji Countach został poddany w 1985 roku, kiedy to wprowadzono powiększony do 5,2 dm3 silnik, wyposażony w układ rozrządu z 4 zaworami na cylinder. Pojazd ten został nazwany "Quattrovalvole".

W 1988 roku na rynek trafiła ostatnia już wersja Countacha o nazwie "Anniversary" z okazji 25 rocznicy uruchomienia jego produkcji. Tu również zmianie uległo nadwozie. Zaokrąglono wloty powietrza oraz poprawiono wygląd przedniej i tylnej części nadwozia, a także zmieniono stylizację wnętrza. Wprowadzono nowy wzór kół jezdnych ze stopów lekkich.

Zakończenie produkcji tych samochodów nastąpiło w 1990 roku. Łączna liczba wykonanych pojazdów wynosiła niemal 2000 egzemplarzy.

Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH
Miniatura LAMBORGHINI COUNTACH

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024