Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

LAMBORGHINI MIURA (1966-1972)

Logo LAMBORGHINI MIURA

Model o nazwie Miura należy do najbardziej znanych i cenionych samochodów sportowych. Jego debiut odbył się w dwóch etapach, gdyż podczas Salonu Samochodowego w Turynie w 1965 roku przestawiono kompletne ramowe podwozie wraz z silnikiem umieszczonym poprzecznie za siedzeniami. Była to potężna, ale lekka benzynowa jednostka napędowa mająca 12 cylindrów w układzie widlastym (V12). Silnik miał pojemność skokową wynoszącą około 4,0 dm3, a w układzie zasilania zastosowano 4 gaźniki.

Drugi etap prezentacji odbył się w Genewie, ale w następnym roku, gdy na tamtejszym Salonie Samochodowym wystawiono kompletny samochód z niezwykle atrakcyjnym dwuosobowym nadwoziem typu coupe. Projekt nadwozia opracowany został w firmie Bertone pod kierunkiem Marcelo Gandini'ego. Obłe kształty oraz idealne proporcje wzbudziły powszechne uznanie. Ciekawymi szczegółami były odchylane reflektory zabudowane we wnękach ozdobionych charakterystycznymi "rzęsami" oraz specyficzna osłona tylnej szyby.

Małoseryjna produkcja tych samochodów ruszyła pod koniec 1966 roku. W tym czasie był to najszybszy i chyba najładniejszy samochód seryjny.

W grudniu 1968 roku pojawiła się zmodernizowana wersja tego modelu określana jako Miura S. Zwiększono nieco moc silnika, a ponadto wprowadzono zmiany w zespołach podwozia. Poprawiono zawieszenie tylnych kół oraz ulepszono hamulce. We wnętrzu zastosowano kierownicę z wieńcem pokrytym skórą, a zespół klimatyzacji był dostępny w opcji.

W 1971 roku dokonano kolejnej modernizacji, w wyniku której powstał model Miura SV (SV- Super Veloce). Zmiany w silniku spowodowały dalszy wzrost jego mocy i umożliwiało osiągnięcie prędkości maksymalnej niemal 300 km/h. Zwiększono rozstaw tylnych kół i ich szerokość, co wymusiło poszerzenie błotników. Zmiany w przedniej części nadwozia zmniejszyły wielkość siły nośnej, a jednocześnie zrezygnowano ze stosowania "rzęs" przy reflektorach.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny Miura nastąpiło w 1972 roku. Ogółem wykonano tylko 474 egzemplarze tych pojazdów. Następcą Miury był model o nazwie Countach.

Miniatura LAMBORGHINI MIURA
Miniatura LAMBORGHINI MIURA
Miniatura LAMBORGHINI MIURA
Miniatura LAMBORGHINI MIURA
Miniatura LAMBORGHINI MIURA
Miniatura LAMBORGHINI MIURA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024