Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - LANCIA (1906-...)

Logo LANCIA

Znana włoska firma Lancia powstała w Turynie w 1906 roku. Jej założycielem był Vincenzo Lancia, mający już wówczas kilkuletnie doświadczenie w zakresie budowy samochodów oraz liczne sukcesy jako kierowca wyścigowy. W 1907 roku pojawił się pierwszy model tej firmy oznaczony symbolem 18-24 HP. Wkrótce jednak V. Lancia postanowił oznaczać swoje samochody literami alfabetu greckiego i model ten otrzymał nazwę Alfa.

Kolejne modele Lancii szybko znalazły uznanie na rynku. Firma była znana z wprowadzania nowatorskich rozwiązań. Model Theta z 1913 roku był jako pierwszy w Europie wyposażony w oświetlenie elektryczne. Znaczącym w historii motoryzacji był model Lambda z 1922 roku, w którym zastosowano przestrzenną ramę nośną wykonaną z blachy stalowej, będącą pierwowzorem nadwozia samonośnego. Pojazd miał także niezależne zawieszenie przednich kół. W zakresie silników firma Lancia specjalizowała się w widlastym układzie cylindrów.

Od 1930 roku zrezygnowano ze stosowania oznaczeń kolejnych modeli greckimi literami. W 1932 roku do produkcji trafił pierwszy małolitrażowy model o nazwie Augusta.

Pierwszym nowym modelem wprowadzonym po II Wojnie Światowej była Aurelia, której produkcję rozpoczęto w 1950 roku.

Firma stała się bardziej znana dzięki licznym sukcesom sportowym zwłaszcza w rajdach samochodowych. Takie modele jak Fulvia Coupe, Stratos czy Delta zaliczały się zawsze do czołówki.

W 1969 roku zakłady Lancia przeszły pod kontrolę koncernu FIAT. Pierwszy model opracowany przy współudziale Fiata otrzymał tradycyjną nazwę Beta (1972). Luksusowy model Thema (1984 r.) powstał na zunifikowanej płycie podłogowej wspólnej dla Fiata Cromy, Alfy Romeo 164 i Saaba 9000.

W latach 70. Lancia pełniła w grupie Fiata rolę marki prestiżowej i oferowała szeroką gamę samochodów należących do kilku segmentów rynkowych. Po 20 latach przeprowadzono restrukturyzację grupy i zamknięto fabrykę Lancii w Arese, a dalszą produkcję przeniesiono do fabryk Fiata. Nowy model Delta (3 generacji) powstał już na bazie zespołów Fiata.

W połowie 2009 roku Fiat zakupił 20 % akcji bankrutującego koncernu Chryslera. Od 2011 roku wybrane modele Chryslera były oferowane w Europie po marką Lancia. W 2014 roku Fiat przejął pełną kontrolę nad Chryslerem i wówczas powstał nowy koncern Fiat Chrysler Auyomobiles (FCA). Od 2016 roku jedynym modelem marki Lancia jest Ypsilon, który powstaje w Tychach i oferowany jest tylko na rynku włoskim.

Od początku 2019 roku koncerny FCA i PSA prowadziły rozmowy dotyczące ich fuzji. Jesienią tegoż roku porozumienie zostało zawarte, a w połowie 2020 roku ogłoszono nazwę nowego koncernu - Stellantis. Pod zarządem tego nowego koncernu znalazło się 14 marek samochodowych, w tym Lancia. W styczniu 2021 roku proces fuzji koncernów FCA i PSA został zakończony.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024