Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

LANCIA LYBRA (1999-2005)

Logo LANCIA LYBRA

Model o nazwie Lybra był następcą samochodów o nazwie Dedra i reprezentował markę w segmencie rynkowym D. Prezentacja tego modelu miała miejsce w połowie 1999 roku. Zarówno wymiary, jak i luksusowy charakter pojazdu plasują go w najwyższej części swojego segmentu.

Do sprzedaży skierowano równocześnie dwa typy nadwozi: trzybryłowe w układzie czterodrzwiowym oraz pięciodrzwiowe kombi. Oba nadwozia wyróżniały się klasyczną elegancją, a przednia ich część wyraźnie nawiązywała do tradycyjnych dla tej marki kształtów atrapy i lamp. Wnętrze obszernego nadwozia zapewniało wysoki komfort jazdy. Zadbano także o wysoki poziom bezpieczeństwa i bogate wyposażenie standardowe. Do budowy nadwozi wykorzystano płytę podłogową z samochodu Alfa Romeo 156.

Modele Lybra oferowano początkowo w pięciu wersjach silnikowych. W tej gamie znalazły się trzy benzynowe jednostki napędowe o pojemności skokowej 1,6, 1,8 i 2,0 dm3. Pozostałe silniki to turbodoładowane Diesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1,9 oraz 2,4 dm3. Zarówno największy silnik benzynowy, jak i wysokoprężny są jednostkami o pięciu cylindrach. Większość silników byłą łączona z mechanicznymi skrzyniami przekładniowymi o pięciu biegach, a tylko silnik benzynowy 2,0 dm3 opcjonalnie oferowano z czterobiegowym "automatem". Wszystkie modele Lybry miały napęd przekazywany na koła przednie.

Starannie opracowane niezależne zawieszenia kół przednich oraz tylnych umożliwiały optymalną współpracę ogumienia z jezdnią, co korzystnie wpływało na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

W 2000 roku zmodyfikowano nieco zarówno silniki benzynowe jak i turbodiesle, tak aby spełniały nowe wymagania ekologiczne. Kolejne zmiany w silnikach Diesla przeprowadzono w latach 2001 i 2002, co zaowocowało także wzrostem ich mocy.

Zakończenie produkcji samochodów Lybra nastąpiło w połowie 2005 roku. Ogółem wyprodukowano ponad 181 300 egzemplarzy tych pojazdów.

Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA
Miniatura LANCIA LYBRA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024