Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - LINCOLN (1920-...)

Logo LINCOLN

Amerykańska firma Lincoln Motor Company powstała we wrześniu 1920 roku, a jej założycielem był Henry M. Leland, ten sam, który wcześniej założył firmę Cadillac. Przed 1920 rokiem, na terenie USA działały jeszcze trzy inne firmy, które oferowały pojazdy o nazwie Lincoln. Ostatnia z nich zakończyła działalność w Chicago w 1916 roku.

Pierwszy model nowej firmy Lincoln zaprezentowany w 1921 roku był pojazdem luksusowym i wyposażony w silnik o układzie V8. Miał on stanowić konkurencję dla pojazdów marki Cadillac. Zamiar ten jednak się nie powiódł i w 1922 roku firmę przejął Ford. Od tego czasu marka Lincoln pełni rolę prestiżową i stała się firmą preferowaną przez amerykańskie władze federalne.

W 1932 roku zaczęto stosować duże silniki w układzie V12. Od 1951 roku w dużych modelach odstąpiono od tego układu na korzyść silników V8. Do dziś samochody marki Lincoln utrzymują wysoki poziom, a jednocześnie korzystają z rozwiązań technicznych Forda. W aktualnym programie produkcji nie ma już tradycyjnych luksusowych "krążowników szos" jakimi były modele Continental i Town Car. Oferowane są nowsze modele średniej wielkości oraz pojazdy należące do kategorii SUV i crossover.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024