Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

MASERATI BORA (1971-1978)

Logo MASERATI BORA

Model o nazwie Bora był pierwszym samochodem tej marki z silnikiem umieszczonym centralnie, czyli przed osią tylną. Oficjalny debiut modelu miał miejsce w marcu 1971 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie, natomiast produkcję podjęto pod koniec tegoż roku.

Forma dwuosobowego nadwozia typu coupe została zaprojektowane przez G. Giugiaro. Rozstaw osi wynosił 2600 mm. Samonośna stalowa struktura nadwozia uzupełniona była w tylnej części rurową ramą pomocniczą. Smukła dwubryłowa sylwetka wyróżniała się niewielką wysokością, wynoszącą jedynie 1135 mm oraz chowanymi reflektorami.

Źródłem napędu był wolnossący silnik w układzie V8 o pojemności skokowej 4,7 dm3. W układzie rozrządu zastosowano dwa wałki rozrządu w każdej głowicy a w układzie zasilania cztery gaźniki. Silnik zblokowano z pięciobiegową mechaniczną skrzynią przekładniową przekazującą napęd na tylne koła pojazdu.

W 1976 roku wprowadzono do produkcji większą i nieco mocniejszą wersję silnikową. Pojemność skokową wzrosła do 4,9 dm3 poprzez zwiększenie skoku tłoków. Wersje przeznaczone na rynek amerykański miały nieco niższe osiągi.

Zakończenie produkcji samochodów Bora nastąpiło w 1978 roku. Ogółem wykonano 524 egzemplarzy , w tej liczbie 235 sztuk z silnikiem o pojemności 4.9 dm3.

Miniatura MASERATI BORA
Miniatura MASERATI BORA
Miniatura MASERATI BORA
Miniatura MASERATI BORA
Miniatura MASERATI BORA
Miniatura MASERATI BORA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024