Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - MAZDA (1960-...)

Logo MAZDA

Znana japońska marka Mazda wyprodukowała pierwsze samochody osobowe w 1960 roku, ale historia firmy jest znacznie dłuższa i sięga 1920 roku. Wtedy właśnie powstała w mieście Hiroszima fabryka broni, obrabiarek i narzędzi o nazwie Toyo Cork Kogyo Ltd. Po kilku latach uproszczono nazwę firmy na Toyo Kogyo Ltd, a w 1931 roku opracowano konstrukcję niewielkiego trzykołowego samochodu ciężarowego, który otrzymał nazwę Mazda Go. W 1940 roku powstał prototyp pojazdu czterokołowego, ale nie zmieniło to profilu produkcyjnego firmy.

Dopiero w latach pięćdziesiątych postanowiono uruchomić seryjną produkcję samochodów osobowych. Pierwszym pojazdem był model R 360, który zapoczątkował kategorię małych samochodów miejskich nazywanych w Japonii jako Kei-cars. Początkiem lat sześćdziesiątych firma zakupiła licencję na silnik Wankla i twórczo rozwijała jego konstrukcję i technologię produkcji. W 1964 roku zaprezentowano prototyp samochodu sportowego napędzanego silnikiem Wankla, a jego produkcję rozpoczęto w 1967 roku.

Stopniowo zwiększano liczbę modeli i skalę produkcji samochodów, jeszcze w tej dekadzie zdecydowano się na eksport pojazdów do Europy i USA. W 1972 roku wykonano 5-milionowy egzemplarz samochodu marki Mazda. Kryzys paliwowy w latach siedemdziesiątych pogorszył kondycję firmy i spowodował przejęcie 25 % udziałów przez koncern Forda. W 1984 roku firma przyjęła nazwę Mazda Motor Corporation, a w 1987 roku rozpoczęto produkcję niektórych modeli w USA. Współpraca z Fordem zaowocowała kilkoma modelami o wspólnych zespołach (płyty podłogowe, zespoły napędowe). W 1996 roku Ford zwiększył swoje udziały do ponad 33 %, czego widocznym efektem była sprzedaż popularnego modelu Fiesta pod oznakowaniem Mazdy 121.

Nowe modele samochodów Mazda wprowadzone na rynek w latach 2002-2004 przyczyniły się do wzrostu popularności tej marki na światowych rynkach. Tylko Mazda produkuje nadal pojazd napędzany silnikiem Wankla.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024