Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz generację:

Katalog samochodów seryjnych

MAZDA 3 III (2013-2019)

Miniatura MAZDA 3

Trzecia generacja samochodów Mazda 3 miała nietypową formę prezentacji, bowiem odbywała się ona w czerwcu 2013 roku jednocześnie w pięciu miastach na różnych kontynentach. Wersja europejska debiutowała w Londynie.

Jeszcze w tym roku trafiły do sprzedaży nowe modele z dwubryłowymi nadwoziami typu hatch-back, natomiast samochody trzybryłowe pojawiły się początkiem 2014 roku.

Zachowano dotychczasową koncepcję ogólną, ale konstrukcja pojazdu została opracowana od nowa (bez współpracy z Fordem). Nadwozia są sztywniejsze i nieco większe od poprzednich. Rozstaw osi powiększono o 6 cm. Nieznacznie wzrosła długość i szerokość, ale jednocześnie zmniejszono wysokość. Zewnętrzna forma nadwozi wyraźnie nawiązywała do stylistyki większych modeli jak 6 oraz CX-5 określanej przez producenta jako Kodo.

Do napędu zastosowano gamę nowych czterocylindrowych silników z tzw. rodziny Skyactiv. Benzynowe silniki wolnossące miały pojemność skokową 1,5 i 2,0 dm3, natomiast turbodoładowane silniki Diesla - 2,2 dm3.

We wszystkich wersjach napęd przenoszony był na koła przednie, przy czym oferowano zarówno mechaniczne jak i hydromechaniczne skrzynie przekładniowe o sześciu biegach.

Wiosną 2016 roku, na niektórych rynkach, zaoferowano modele wyposażone w mniejszy silnik Diesla o pojemności 1,5 dm3.

Początkiem 2017 roku europejskie wersje samochodów tej serii podano modernizacji. Po face-liftingu subtelnie zmieniła się przednia część nadwozia. Listwa okalająca wlot powietrza została poszerzona, ale w górnej części skrócona (nie zachodzi nad lampy). Delikatnie zmieniono oba zderzaki. We wnętrzu wprowadzono zmienioną kierownicę i ulepszono systemy wspomagające kierowcę. Nowością było zastosowanie elektromechanicznego hamulca ręcznego oraz systemu G-Vectoring Control, który usprawnia rozkład sił na przednich kołach. Opcjonalnie zaoferowano diodowe reflektory.

Gama jednostek napędowych pozostała bez zmian.

Zakończenie produkcji samochodów drugiej generacji nastąpiło w połowie 2019 roku.

Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024