Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz generację:

Katalog samochodów seryjnych

MAZDA 3 IV (2019-...)

Miniatura MAZDA 3

Czwarta generacja była oficjalnie zaprezentowana na Salonie Samochodowym w Los Angeles w listopadzie 2018 roku, ale na rynek trafiła wiosną następnego roku.

Ogólna koncepcja rodziny tych pojazdów nie uległa zmianie. Opracowano dwie nowe wersje nadwozia, a rozstaw osi został wydłużony o 25 mm. Pięciodrzwiowa wersja typu hatch-back otrzymała sylwetkę sportowego coupe. Z takiego ukształtowania wynikały jednak mniejsze okna w tylnej części i nieco mniejsza pojemność bagażnika.

Wersja z nadwoziem typu notch-back miała smukłą, wydłużoną o 200 mm sylwetkę. Poza atrakcyjnym wyglądem jej atutem był bagażnik o pojemności 450 dm3.

Gama jednostek napędowych składała się z czterocylindrowych silników z tzw. rodziny Skyactiv. Wolnossące silniki benzynowe miały pojemność skokową 2,0 dm3, natomiast turbodoładowane silniki Diesla miały pojemność 1,8 dm3. W wersjach benzynowych zastosowano układ Mild Hybrid o napięciu 24 V, z akumulatorem litowo-jonowym. Standardowo stosowano mechaniczne skrzynie przekładniowe o sześciu biegach, a opcjonalnie oferowano skrzynie hydromechaniczne. Napęd przekazywany był na koła przednie. Na rynek amerykański przeznaczone były wersje z silnikami o pojemności 2,5 dm3.

Jesienią 2019 roku wprowadzono do produkcji nowy silnik o oryginalnej nowatorskiej konstrukcji określany jako Skyactiv-X. Był on zasilany benzyną, ale w określonych warunkach przechodził na zapłon samoczynny (jak w silniku Diesla). Dodatkowym zespołem była sprężarka napędzana paskiem wraz z elektromagnetycznym sprzęgłem włączającym. W efekcie uzyskiwano mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję CO2 przy jednoczesnym wzroście osiągów. Silnik ten montowano we wszystkich wersjach i konfiguracjach, a dodatkowo także w modelach z napędem obu osi AWD.

W styczniu 2020 roku wzmocniono podstawowy silnik benzynowy, a w marcu 2021 ulepszono jednostkę Skyactiv-X. W tym samym czasie wycofano z gamy silnik Diesla.

Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3
Miniatura MAZDA 3

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024