Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

MAZDA CX 3 (2015-2021)

Logo MAZDA CX 3

Oficjalny debiut kompaktowego SUV-a typu CX-3 odbył się jesienią 2014 roku podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles. Europejska premiera tego samochodu miała miejsce wiosną 2015 roku w Genewie, a sprzedaż ruszyła kilka miesięcy później.

W konstrukcji samochodu CX-3 wykorzystano platformę modelu Mazda 2 o zbliżonych wymiarach. Opracowano nowe dwubryłowe pięciodrzwiowe nadwozie o rozstawie osi wynoszącym 2570 mm i stylistyce określanej przez producenta jako "KODO" co się tłumaczy jako Dusza Ruchu.

Większość zespołów pojazdu, w tym także silniki, została opracowana od nowa i określana wspólnym terminem SKYACTIVE. Gama jednostek napędowych składała się z dwóch wolnossących silników benzynowych o pojemności skokowej 2,0 dm3 oraz turbodoładowanego silnika Diesla o pojemności 1,5 dm3. Silniki benzynowe wyróżniały się wysokim stopniem sprężania wynoszącym 14. Napęd przenoszony był standardowo na koła przednie, ale opcjonalnie oferowano także dołączany napęd kół tylnych. Stosowano sześciobiegowe skrzynie przekładniowe, zarówno manualne mechaniczne jak i automatyczne hydromechaniczne.

W 2018 roku przeprowadzono niewielką modernizację rodziny samochodów CX-3. Zmiany w przedniej części nadwozia objęły wlot powietrza i lampy a z tyłu zmieniono lampy. Silniki benzynowe dostosowano do nowych wymogów ekologicznych i wprowadzono nowy, nieco większy silnik Diesla o pojemności 1,8 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów Mazda CX-3 nastąpiło w jesienią 2021 roku. Producent nie przewidział następcy tych pojazdów.

Miniatura MAZDA CX 3
Miniatura MAZDA CX 3
Miniatura MAZDA CX 3
Miniatura MAZDA CX 3
Miniatura MAZDA CX 3
Miniatura MAZDA CX 3

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024