Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - MINI (1969-...)

Logo MINI

Marka Mini została powołana do życia w 1969 roku przez brytyjski koncern samochodowy o nazwie British Leyland Motor Corporation. Pod marką Mini produkowano rodzinę niewielkich lecz praktycznych pojazdów, których konstrukcję opracował Alec Issigonis. Pojazdy tego typu produkowano wcześniej, od sierpnia 1959 roku, ale sprzedawano je równolegle pod dwoma markami jako Austin Seven oraz Morris Mini Minor.

W 1986 roku koncern British Leyland został przekształcony w Rover Group. W ramach tej grupy działał odział Austin Rover Group, który przejął markę Mini i od tego czasu na tych pojazdach montowano znak fabryczny Rover.

Po prywatyzacji koncernu przeprowadzonej w 1988 roku przyjęto nową nazwę Rover Group, w ramach której działała nadal marka Mini.

W 1994 roku firma Rover Group popadła w kłopoty finansowe i jej część zakupiła niemiecka firma BMW. Pod nowym zarządem samochody Mini były nadal produkowane i dostosowywane do zaostrzających się wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Równolegle rozpoczęto prace nad konstrukcją całkowicie nowego modelu o większych wymiarach.

Zakończenie produkcji samochodów Mini pierwszej generacji nastąpiło w październiku 2000 roku, natomiast w maju 2001 roku ruszyła produkcja zupełnie nowych samochodów tej marki. Rodziny samochodów Mini następnych generacji są stale modernizowane i powiększane.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024