Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz generację:

Katalog samochodów seryjnych

MINI MINI II (2000-2006)

Miniatura MINI MINI

Druga generacja samochodów Mini miała swoją oficjalną prezentację jesienią 2000 roku, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Była to całkowicie nowa konstrukcja opracowana przez specjalistów z firmy BMW, do której już wówczas marka Mini już należała. Pod względem stylistycznym nadwozie wyraźnie nawiązuje do swojego poprzednika, ale zostało znacznie powiększone i lepiej wyposażone. Drzwi tylne ułatwiały dostęp do bagażnika. Rozstaw osi powiększono aż o około 43 cm, a długość całkowita wzrosła do 3,62 m. Mimo tak znacznego wzrostu wymiarów wnętrze i bagażnik nie są obszerne. Wprowadzono szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych i samochód Mini II generacji stał się modelem prestiżowym, a więc o całkowicie odmiennym charakterze niż miała I generacja tych pojazdów.

Do napędu tych samochodów przeznaczono nową rodzinę silników benzynowych, których konstrukcję opracowano we współpracy ze specjalistami z grupy PSA (Citroen-Peugeot). Silniki te miały jednakową pojemność skokową 1,6 dm3, ale różniły się osiągami. Napęd przekazywany był na koła przednie poprzez mechaniczne skrzynie przekładniowe o pięciu lub sześciu biegach. Niektóre wersje dostępne były z bezstopniowymi przekładniami ciernymi (CVT). Nowością w samochodach tej wielkości było wielowahaczowe zawieszenie kół tylnych.

W 2003 roku rodzina samochodów Mini została powiększona o model One D, napędzany turbodoładowanym silnikiem Diesla. Miał on pojemność 1,4 dm3 i pochodził od Toyoty.

W 2004 roku wprowadzono do sprzedaży drugą wersję nadwoziową. Był to kabriolet z miękkim składanym dachem. W tym samym momencie wprowadzono drobne modyfikacje nadwozia. W następnym roku oferta została wzbogacona o model JCW (John Cooper Works) wyposażony w najmocniejszy silnik benzynowy.

Zakończenie produkcji samochodów z nadwoziami typu hatch-back nastąpiło w 2006 roku, ale kabriolety oferowano do 2008 roku.

Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI
Miniatura MINI MINI

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024