Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

OPEL ADAM (2013-2019)

Logo OPEL ADAM

Model o nazwie Adam jest niewielkim samochodem miejskim. Jego nazwa wiąże się z imieniem założyciela firmy. Oficjalna prezentacja tego pojazdu odbyła się jesienią 2012 roku, ale produkcję i sprzedaż rozpoczęto początkiem 2013 roku.

Ogólna koncepcja konstrukcyjna jest typowa dla pojazdów tego segmentu rynkowego. Bazą była platforma koncernu General Motors stosowana już wcześniej w Oplu Corsie D. Rozstaw osi został skrócony aż o 20 cm, a długość całkowitą ograniczono do około 3,7 m. Zmiany te spowodowały, że na tylnym siedzeniu było ciasno nawet dla dwóch osób. Rekompensatą miała być atrakcyjna stylizacja i bogate wyposażenie. Zadbano o wyjątkowo duże możliwości personalizacji w zakresie wyglądu pojazdu.

Początkowo gamę jednostek napędowych stanowiły benzynowe silniki czterocylindrowe o pojemności skokowej 1,2 oraz 1,4 dm3, znane z modelu Corsa. Były to silniki wolnossące wyposażone w pośredni wtrysk paliwa. Większy silnik oferowano w dwóch wersjach osiągów. Wszystkie jednostki łączono z mechanicznymi skrzyniami przekładniowymi o pięciu biegach. Mocniejsza wersja silnika 1,4 dm3 była opcjonalnie dostępna z nakładką automatyzującą zmianę biegów (Easytronic).

W połowie 2014 roku gama silników została powiększona o trzycylindrową jednostkę o pojemności 1,0 dm3, dostępną także w dwóch wersjach o zróżnicowanych osiągach.. Obie wyposażono w turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk benzyny. Silniki te współpracowały ze skrzynią o sześciu biegach.

W tym samym czasie do oferty dołączyła wersja Rocks, stylizowana na pojazd uterenowiony i dodatkowo wyposażona w miękki odsuwany dach. Kolejną nowością debiutującą jesienią 2014 roku była usportowiona wersja S, napędzana dynamicznym turbodoładowanym silnikiem o pojemności 1,4 dm3.

Od 2017 roku silnik ten oferowano także w wersji Rocks, oczywiście z dodatkiem litery S.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny Adam nastąpiło w maju 2019 roku.

Miniatura OPEL ADAM
Miniatura OPEL ADAM
Miniatura OPEL ADAM
Miniatura OPEL ADAM
Miniatura OPEL ADAM
Miniatura OPEL ADAM

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024