Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

OPEL CALIBRA (1990-1997)

Logo OPEL CALIBRA

Sportowy model Opla o nazwie Calibra miał swoją prezentację podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem jesienią 1989 roku, natomiast sprzedaż rozpoczęto wiosną 1990 roku.

Pojazd powstał w oparciu o zespoły modelu Vectra, co wpłynęło na redukcję kosztów opracowania i produkcji. Trzydrzwiowe nadwozie typu coupe miało smukłą i elegancką sylwetkę. Bryła nadwozia została starannie dopracowana pod względem aerodynamicznym. Wartość współczynnika oporu powietrza Cx wynosiła tylko 0,26, co stanowiło wówczas najniższą wartość wśród samochodów produkowanych seryjnie. W obniżonej przedniej części nadwozia zabudowano soczewkowe lampy przednie o bardzo małej wysokości. Wnętrze modelu Calibra umożliwiało wygodny przewóz czterech dorosłych osób.

Początkowo oferowano tylko wersje z napędem na koła przednie. Stosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 dm3 w wersjach 8- i 16-zaworowych. Dostępne były zarówno mechaniczne, jak i automatyczne hydromechaniczne skrzynie przekładniowe. Jesienią 1990 roku wprowadzono na rynek wersje z dołączanym napędem na obie osie. Rozwiązanie ze sprzęgłem lepkościowym umożliwiało okresowe przeniesienie napędu także na koła tylne.

W 1992 roku pojawiła się najszybsza wersja Calibry wyposażona w turbodoładowany silnik o pojemności skokowej 2,0 dm3. W silniku tym znalazło się oryginalne rozwiązanie techniczne w postaci turbosprężarki o obudowie zintegrowanej z kolektorem wylotowym. Ta wersja pojazdu miała napęd na cztery koła.

Rok później wdrożono do produkcji wersję wyposażoną w silnik w układzie V6 o pojemności skokowej 2,5 dm3. Model Calibra z tym silnikiem oferowany był tylko w wersji z napędem na oś przednią. Podobny układ napędowy miały samochody z nowym silnikiem 16-zaworowym o pojemności 2,0 dm3, stosowanym od 1994 roku, którego osiągi mieściły się między poprzednio stosowanymi jednostkami napędowymi o takiej samej pojemności.

Produkcja modelu Calibra zakończona została w połowie 1997 roku, a ogółem wykonano około 240 000 sztuk tych pojazdów.

Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA
Miniatura OPEL CALIBRA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024