Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

OPEL MOKKA (2012-2019)

Logo OPEL MOKKA

Model o nazwie Mokka jest zaliczany do kategorii miejskich crossover'ów, a jego oficjalny debiut odbył się w marcu 2012 roku, podczas genewskiego Salonu Samochodowego. Produkcję tych pojazdów zlokalizowano początkowo w fabryce koncernu General Motors w Korei Południowej. Sprzedaż na rynkach europejskich rozpoczęto dopiero pod koniec 2012 roku. Bliźniacze modele oferowane są także pod innymi markami koncernu GM jak Buick, Chevrolet i Vauxhall. W 2014 roku produkcję tych pojazdów podjęto również w hiszpańskiej fabryce Opla.

Model Mokka powstał na platformie Sigma II i otrzymał zwarte nadwozie o długości około 4,3 m. Nadwozie miało układ pięciodrzwiowy i dość dynamicznie ukształtowaną sylwetkę.

Gama jednostek napędowych składała się z dwóch silników benzynowych o pojemności skokowej 1,4, i 1,6 dm3 oraz silnika Diesla o pojemności 1,7 dm3. Bazowym silnikiem była wolnossąca jednostka 1,6 dm3, natomiast pozostałe były wyposażone w turbodoładowanie. Stosowane były pięcio- lub sześciobiegowe skrzynie przekładniowe. W ofercie znalazły się dwie wersje układu napędowego. Podstawowe wersje mają napęd kół przednich, ale dostępne były również samochody z dołączanym okresowo napędem kół tylnych (4x4).

Końcem 2014 roku wycofano z produkcji silnik Diesla o pojemności 1,7 dm3 i wprowadzono nową jednostkę tego rodzaju, o pojemności zmniejszonej do 1,6 dm3.

W marcu 2016 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie przedstawiono zmodernizowaną wersję modelu Mokka, a do jego nazwy dopisano literę X. W ramach face-liftingu zmieniono oba zderzaki, wlot powietrza oraz przednie i tylne lampy. We wnętrzu wprowadzono nowe rozwiązanie centralne konsoli, z zbudowanym ekranem dotykowym.

Istotną nowością było wprowadzenie do gamy jednostek napędowych nowego dynamicznego silnika benzynowego, wyposażonego w bezpośredni wtrysk paliwa. Łączono go z automatyczną skrzynią przekładniową i dołączalnym napędem tylnych kół. Wiosną 2018 roku wycofano podstawowy wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1,6 dm3 i zastąpiono go turbodoladowanym o pojemności 1,4 dm3.

Zakończenie produkcji tej rodziny pojazdów nastąpiło w czerwcu 2019 roku.

Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA
Miniatura OPEL MOKKA

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024