Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów seryjnych

OPEL SPEEDSTER (2000-2005)

Logo OPEL SPEEDSTER

Oficjalna prezentacja sportowego modelu o nazwie Speedster miała miejsce w marcu 1999 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie, ale jego produkcja ruszyła w 2000 roku. Konstrukcja tego pojazdu została opracowana w brytyjskiej firmie Lotus, w oparciu o koncepcję modelu Elise. Produkcję tych pojazdów prowadzono w zakładzie Lotusa, w miejscowości Hethel. Samochody przeznaczone na rynek brytyjski sprzedawano pod nazwą Vauxhall VX.

Szkieletem pojazdu była przestrzenna rama nośna, która wykonana została z aluminiowych rur i cechowała się dużą sztywnością oraz niewielką masą. Dwuosobowe otwarte nadwozie typu roadster miało atrakcyjną sylwetkę i było wykonane tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Wyposażeniem dodatkowym był nakładany dach, także wykonany tworzywa sztucznego.

Zespół napędowy umieszczono centralnie, czyli przed osią tylną. Do napędu zastosowano benzynowy silnik o pojemności skokowej 2,2 dm3. Napęd na koła tylne przekazywany był poprzez pięciobiegową skrzynię przekładniową.

W 2003 roku zdecydowano się na zmianę jednostki napędowej. Wprowadzono wówczas silniejszy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2,0 dm3.

Produkcję tych samochodów zakończono w czerwcu 2005 roku. Ogółem wykonano około 8000 egzemplarzy.

Miniatura OPEL SPEEDSTER
Miniatura OPEL SPEEDSTER
Miniatura OPEL SPEEDSTER
Miniatura OPEL SPEEDSTER
Miniatura OPEL SPEEDSTER
Miniatura OPEL SPEEDSTER

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024