Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

PORSCHE 959 (1987-1988)

Logo PORSCHE 959

Model oznaczony liczbą 959 powstał na bazie znanego 911, ale zastosowano w nim najnowsze rozwiązania techniczne znane w tym czasie.

Stalowy kadłub nadwozia wykorzystano z modelu 911, lecz elementy zewnętrzne wykonano z blach aluminiowych i tworzyw wzmocnionych włóknami węglowymi. Zachowano rozstaw osi, ale kształty przedniej i tylnej części nadwozia zostały znacząco zmienione. Zadbano o dobre własności aerodynamiczne pojazdu.

Do napędu służył sześciocylindrowy silnik typu boxer o pojemności skokowej 2,9 dm3, o mieszanym układzie chłodzenia. Cylindry chłodzone były powietrzem, a głowice cieczą. Chłodnice cieczy i oleju umieszczono z przodu pojazdu. W głowicach umieszczone były dwa wałki rozrządu, które sterowały pracą czterech zaworów w każdym cylindrze. Do uzyskania wysokich osiągów przyczyniły się takie rozwiązania jak zasilanie wtryskowe oraz dwie turbosprężarki i chłodnice powietrza.

Napęd przekazywany był na wszystkie koła poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową o sześciu biegach i międzyosiowy mechanizm różnicowy. Niezależne zawieszenie wszystkich kół wyposażono w amortyzatory o zmiennej sile tłumienia.

W okresie od sierpnia 1987 roku do lipca 1988 roku wykonano 288 egzemplarzy tego modelu.

Miniatura PORSCHE 959
Miniatura PORSCHE 959
Miniatura PORSCHE 959

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024