Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

RENAULT 16 (1965-1980)

Logo RENAULT 16

Model oznaczony liczbą 16 miał swój debiut podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1965 roku. Był to wówczas największy model tej firmy, gdyż w 1960 roku zakończono produkcję dużego modelu o nazwie Fregate. Zdecydowano się na nowatorskie w tym czasie rozwiązanie nadwozia. Jego sylwetka była dwubryłowa, a w tylnej silnie pochylonej ścianie, umieszczono dodatkowe drzwi. Unosiły się one do góry ułatwiając dostęp do bagażnika. Dolna ich krawędź umieszczona była stosunkowo wysoko, a stały pas tylny usztywniał tylną część nadwozia.

Obecnie nadwozie tego rodzaju znane jest pod nazwą hatch-back i jest bardzo rozpowszechnione. Wnętrze pojazdu pozwalało na różnorodne ustawienie siedzeń, co znakomicie zwiększało funkcjonalność pojazdu.

Do napędu stosowano czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 1,47 dm3 umieszczony wzdłużnie za osią przednią. Napęd na koła przednie przenoszony był poprzez czterobiegową mechaniczną skrzynię przekładniową. W komorze silnika wygospodarowano miejsce na koło zapasowe.

Model 16 w krótkim czasie zdobył dużą popularność i został uhonorowany zaszczytnym tytułem "Samochód Roku 1966".

W 1968 roku wprowadzano na rynek wersję TS wyposażoną w mocniejszy silnik o pojemności skokowej zwiększonej do 1,56 dm3. Równocześnie wprowadzono drobne zmiany w nadwoziu m.in. powiększono tylne lampy zespolone. Od 1969 roku niektóre wersje dostępne były z automatyczną skrzynią biegów.

W 1973 roku pojawiła się jeszcze silniejsza wersja oznaczona symbolem TX, którą wyposażono w silnik o pojemności 1,65 dm3 i pięciobiegową skrzynie przekładniową. Rok później można było zamówić ten pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Czarna krata wlotu powietrza pojawiła się w 1975 roku.

Produkcja samochodów rodziny "16" zakończona została w styczniu 1980 roku.

Miniatura RENAULT 16
Miniatura RENAULT 16
Miniatura RENAULT 16
Miniatura RENAULT 16
Miniatura RENAULT 16
Miniatura RENAULT 16

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024