Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

RENAULT SAFRANE (1992-2000)

Logo RENAULT SAFRANE

Model o nazwie Safrane debiutował na rynku w maju 1992 roku. Był wówczas największym pojazdem tej marki, a w gamie zastąpił model 25. W odróżnieniu od głównych niemieckich konkurentów w segmencie rynkowym E, miał pięciodrzwiowe nadwozie typu hatch-back oraz napęd kół przednich. Smukła sylwetka dwubryłowego nadwozia o długości niemal 4,8 m wyróżniała się płynnymi eleganckimi liniami oraz dobrymi własnościami aerodynamicznymi. Obszerne i dobrze wyposażone wnętrze zapewniało komfortowe warunki podróżowania.

Gama silników składała się początkowo z trzech wolnossących jednostek benzynowych oraz turbodoładowanego silnika Diesla. Czterocylindrowe silniki benzynowe miały pojemność skokową 2,0 i 2,2 dm3 (każdy w dwóch wersjach), natomiast silnik o pojemności 3,0 dm3 miał układ V6 i był wspólną konstrukcją specjalistów z firm Peugeot, Renault i Volvo (PRV). Turbodoładowany silnik Diesla miał pojemność 2,1 dm3. Już w następnym roku do gamy dołączył większy i mocniejszy silnik Diesla (2,5 dm3) oraz modele Quadra i Biturbo (oba z napędem obu osi). Poza mechanicznymi skrzyniami biegów stosowano także automatyczne skrzynie hydromechaniczne.

We wrześniu 1996 roku na rynek trafiły zmodernizowane modele rodziny Safrane. Po operacji face-lifting największe zmiany pojawiły się w przedniej części nadwozia. Zmieniono również oznaczenia wersji wyposażenia. Zdecydowano się także na zmianę niektórych jednostek napędowych. Nowe benzynowe silniki o pojemności 2,0 i 2,5 dm3 pochodziły z firmy Volvo, a w miejsce dotychczasowych dwóch silników Diesla wprowadzono jeden o pojemności 2,2 dm3. Zrezygnowano z dalszej produkcji wersji Quadra i Biturbo.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny Safrane nastąpiło w 2000 roku. Ogółem wyprodukowano około 310 tysięcy tych pojazdów. Ich następcami były modele z rodziny Vel Satis.

Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE
Miniatura RENAULT SAFRANE

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024