Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

RENAULT VEL SATIS (2001-2009)

Logo RENAULT VEL SATIS

Seryjny model o nazwie Vel Satis był następcą samochodu Safrane i jak on był najbardziej luksusowym pojazdem w gamie marki Renault. Nazwa pojazdu pochodzi od słów Velocite et Satisfaction (szybkość i satysfakcja). Pierwotnie otrzymał ją model studialny w 1998 roku, natomiast samochód seryjny debiutował w marcu 2001 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Samochód wyróżniał się w tym segmencie rynkowym 2,5 bryłową sylwetką nadwozia oraz układem pięciodrzwiowym (hatch-back). Charakterystycznym szczegółem była duża szyba tylna zachodząca na boki pojazdu i podnoszona wraz z drzwiami. Takie ukształtowanie nadwozia nie znalazło uznania wśród klientów i prawdopodobnie było powodem ograniczonego popytu. Przy rozstawie osi 2,86 m długość całkowita wynosiła niemal 4,9 m. Uwagę zwracała stosunkowo duża wysokość pojazdu. Obszerne i dobrze wyposażone wnętrze zapewniało komfortowe warunki jazdy dla pięciu osób.

Początkowo do napędu samochodów Vel Satis stosowano gamę silników składającą się z czterech jednostek. Silniki benzynowe miały pojemność skokową 2,0 i 3,5 dm3. Pierwszy z nich miał cztery cylindry oraz turbosprężarkę, drugi w układzie V6 był wolnossący. Podobny układ cylindrów miały silniki Diesla o pojemności 2,2 i 3,0 dm3, ale oba były wyposażone w turbodoładowanie. Napęd przenoszony był na koła przednie poprzez mechaniczne lub hydromechaniczne skrzynie przekładniowe.

Wiosną 2005 roku samochody Vel Satis poddano modernizacji. Po operacji face-lifting zmiany zewnętrzne były niewielkie, gdyż ograniczyły się do nowych zderzaków, zmienionego wlotu powietrza i korekty tylnych lamp. Wzbogacono także wyposażenie wnętrza i wprowadzono zmiany w gamie jednostek napędowych. Podwyższono osiągi niektórych silników oraz wprowadzono nowe silniki Diesla o pojemności 2,0 dm3. Niektóre silniki Diesla wyposażono w filtry cząstek stałych FAP.

W listopadzie 2009 roku zakończono produkcję tych samochodów, a ogółem wykonano 62,2 tys. sztuk. Następca o nazwie Latitude pochodził z Korei Południowej i pojawił się w Europie w 2011 roku.

Miniatura RENAULT VEL SATIS
Miniatura RENAULT VEL SATIS
Miniatura RENAULT VEL SATIS
Miniatura RENAULT VEL SATIS
Miniatura RENAULT VEL SATIS
Miniatura RENAULT VEL SATIS

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024