Wybierz rodzinę:
Katalog samochodów seryjnych
ROVER 75 (1998-2005)
Wybierz model samochodu:
KOMBI 5-drzwiowy
NOTCH-BACK 4-drzwiowy
Premiera pojazdu Rover 75 odbyła się w październiku 1998 roku podczas Salonu Samochodowego w Birmingham. Samochód zastąpił w gamie firmy starsze pojazdy oznaczone symbolami 600 i 800. Konstrukcja tego modelu powstała w czasie, gdy firma Rover znajdowała się pod zarządem BMW.
Trzybryłowe nadwozie wyróżniało się spokojną ale jednocześnie elegancką linią. Pewną ekstrawagancją była stosunkowo duża liczba chromowanych ozdób na zewnątrz pojazdu. Wnętrze otrzymało luksusowe wykończenie w tradycyjnym angielskim stylu.
Do napędu tych samochodów wykorzystano trzy benzynowe jednostki napędowe o pojemności skokowej 1,8 , 2,0 i 2,5 dm3 oraz turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,0 dm3 zapożyczony z samochodów BMW serii 3. Napęd był przekazywany na oś przednią poprzez pięciobiegową manualną lub automatyczną skrzynię przekładniową.
Na Salonie Samochodowym w Genewie w 2001 roku zaprezentowano modele 75 z nadwoziami typu kombi (o nazwie Tourer). Do napędu tych pojazdów zastosowano identyczną, jak dla wersji podstawowej, gamę zespołów napędowych. Ich sprzedaż zapoczątkowano wiosną 2001 roku.
W 2003 roku do gamy silników dołączyła turbodoładowana wersja benzynowego 1,8 dm3, nieznacznie wzmocniono także silnik Diesla.
W 2004 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie przedstawiono zmodernizowaną rodzinę 75 oraz najmocniejszy model w znacznie zmodyfikowanej wersji. Po face-liftingu zmieniła się przednia część nadwozia. Oprócz nowego wlotu powietrza pojawiły się inne lampy przednie w zespolonej formie.
Najmocniejszy model wyposażono w benzynowy silnik V8 o pojemności 4,6 dm3 (pochodzący z amerykańskiego Forda), który poprzez automatyczną skrzynię biegów napędzał koła tylne.
Przeprowadzone zmiany w pojazdach tej marki nie wpłynęły na poprawę sprzedaży. Wraz z bankructwem firmy Rover w 2005 roku zakończono produkcję tych samochodów. Nieco później chiński koncern SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation) uruchomił produkcję zmodyfikowanego samochodu typu 75, pod nazwą Roewe 750.