Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

SAAB 92 (1949-1956)

Logo SAAB 92

Prezentacja pierwszego samochodu firmy SAAB odbyła się w Sztokholmie w kwietniu 1949 roku. Seryjna produkcja ruszyła w grudniu tegoż roku, ale sprzedaż tych pojazdów rozpoczęto już w 1950 roku.

Samonośne nadwozie typu fast-back miało układ dwudrzwiowy. Zewnętrzna forma nadwozia miała profil boczny zbliżony do kształtu spadającej kropli, co znacząco przyczyniło się do uzyskania dobrych własności aerodynamicznych. Wszystkie szyby były płaskie, a błotniki przednie i tylne były przykręcane do kadłuba nadwozia. Dostęp do bagażnika był jedynie od strony wnętrza. Wszystkie samochody malowane były w jednym szaro-zielonym kolorze.

Do napędu pojazdu służył niewielki benzynowy silnik dwusuwowy zabudowany poprzecznie. Miał dwa cylindry i pojemność skokową około 0,75 dm3. Napęd przekazywany był na koła przednie poprzez trzybiegową mechaniczną skrzynię przekładniową.

W 1953 roku przeprowadzono modernizację pojazdu i nadano mu oznaczenie 92 B. Zwiększono powierzchnię tylnej szyby, a poniżej umieszczono pokrywę zapewniającą dostęp do bagażnika. Wlew paliwa przeniesiono z tyłu na lewy bok oraz rozszerzono gamę kolorów nadwozia. Nieznacznie wzrosła maksymalna moc silnika.

Zakończenie produkcji tych pojazdów nastąpiło w 1956 roku, a ogółem wykonano nieco ponad 20,1 tysięcy egzemplarzy. Następcą tego pojazdu był model z oznaczeniem 93.

Miniatura SAAB 92
Miniatura SAAB 92
Miniatura SAAB 92

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024