Wybierz rodzinę:
Katalog samochodów seryjnych
SKODA SCALA (2019-...)
Wybierz model samochodu:
Samochód o nazwie Scala został następcą Rapida. Jego oficjalna prezentacja odbyła się w grudniu 2018 roku, ale rok wcześniej podczas Salonu Samochodowego w Paryżu przedstawiono model studialny Vision RS. Na bazie tego pojazdu powstała bryła nadwozia i wiele szczegółów produkcyjnej Scali. Na debiut rynkowy tej rodziny trzeba było poczekać do maja następnego roku.
Konstrukcja pojazdu powstała na nowoczesnej modularnej platformie MQB w wersji A0. Dwubryłowe nadwozie typu hatch-back miało rozstaw osi wynoszący 2649 mm, a długość całkowita przekraczała 4,36 m. Dzięki tym wymiarom uzyskano dość obszerne wnętrze i spory bagażnik. Jego podstawowa pojemność to 467 dm3, a po złożeniu tylnych oparć wzrasta do 1419 dm3. Standardowe wyposażenie było wzbogacone w stosunku do Rapida.
Gama jednostek napędowych była stosunkowo skromna. Tworzyły ją dwa turbodoładowane silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,0 i 1,5 dm3 oraz turbodiesel o pojemności wynoszącej 1,6 dm3. Podstawowy silnik benzynowy miał trzy cylindry i był dostępny w dwóch wersjach o zróżnicowanych osiągach. Pozostałe silniki miały układ czterocylindrowy.
Na niektórych rynkach oferowano trzycylindrową wersję zasilaną dwupaliwowo, czyli gazem sprężonym ziemnym (CNG) i benzyną.
Wszystkie samochody tej rodziny miały napęd kół przednich. Stosowano mechaniczne skrzynie przekładniowe o pięciu lub sześciu biegach oraz siedmiobiegową skrzynię dwusprzęgłową (DSG).
Silniki Diesla montowano w Scali tylko do końca 2020 roku.
W marcu 2024 roku trafiły na rynek zmodernizowane samochody Scala. W ramach operacji face-lifting subtelnie zmieniono przednią część nadwozia. Wprowadzono bardziej smukłe lampy, odmienny zderzak oraz skorygowano zarys wlotu powietrza. Zmieniono również tylny zderzak i grafikę tylnych lamp. Długość całkowita pojazdu wzrosła o 3 mm.
We wnętrzu zmieniono kierownicę i rozbudowano systemy informatyczne.