Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - SUBARU (1953-...)

Logo SUBARU

Marka Subaru powstała w 1953 roku jako oddział samochodowy wielobranżowego koncernu Fuji Heavy Industries. Koncern FHI działa od 1953 roku i produkuje m.in. samoloty, tabor kolejowy, pojazdy dostawcze oraz autobusy.

Pierwszym seryjnym samochodem osobowym marki Subaru był niewielki model 360, który trafił na japoński rynek w 1958 roku. Jako znak firmowy przyjęto rysunek przedstawiający gwiazdozbiór Plejad-w języku japońskim zwany Subaru.

W 1966 roku wprowadzono do produkcji większy model oznaczony jako "1000". Pojazd ten napędzany był silnikiem o przeciwsobnym układzie cylindrów (boxer) umieszczonym w przedniej części pojazdu. Napęd był już przekazywany na koła przednie. Taki układ silnika do dziś jest stosowany w samochodach Subaru.

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie wyprodukowano w 1972 roku. Był on znany jako Subaru 4WD Station Wagon i zapoczątkował specjalizację firmy w produkcji samochodów osobowych z takimi układami napędowymi. Pewna część akcji Subaru (16,5 %) należy obecnie do koncernu Toyoty.

Udział firmy i liczne sukcesy samochodów Subaru w rajdach przyczyniły się do zwiększenia popularności tej marki na wszystkich rynkach.

W gamie produkcyjnej były dawniej zarówno małe pojazdy z segmentów rynkowych A i B jak również modele średniej wielkości oraz większe należące do segmentu E. Obecnie jednak z gamy modelowej wycofano najmniejsze samochody.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024