Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

SUBARU 360 (1958-1970)

Logo SUBARU 360

Model 360 był pierwszym samochodem osobowym produkowanym serynie pod marką Subaru. Był to niewielki czteroosobowy pojazd o charakterze popularnym i prostej konstrukcji. Oznaczenie 360 wskazywało pojemność skokową silnika, która była zgodna z ówczesnymi wymogami administracyjnymi dla specyficznej japońskiej kategorii samochodów o nazwie Kei cars. Ograniczeniom podlegały również wymiary gabarytowe tych pojazdów.

Dwubryłowe dwudrzwiowe nadwozie typu fast-back o długości mniejszej niż 3 metry miało obłe kształty i charakterystyczny zarys błotników.

Do napędu zastosowano dwusuwowy silnik o dwóch cylindrach, umieszczony poprzecznie w tylnej części pojazdu. Napęd na tylne koła przenoszony był poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową o trzech biegach. Zastosowano koła jezdne o średnicy wynoszącej tylko 10", a wszystkie były zawieszone niezależnie.

W sierpniu 1959 roku wprowadzono do produkcji wersję z nadwoziem typu kabriolimuzyna. Jesienią następnego roku pojawiła się wersja z silnikiem o zwiększonej pojemności i wyższych osiągach, która była głównie przeznaczona na eksport.

Nowością 1963 roku była wersja z trzydrzwiowym nadwoziem typu kombi, która nosiła nazwę Custom, Wydłużono linię dachu, ale rozstaw osi oraz długość nie uległa zmianie.

W 1968 roku wprowadzono zmodyfikowany silnik o początkowej pojemności skokowej, ale o większych osiągach. Z silnikiem tym łączono nową skrzynię przekładniową o czterech biegach. Gama modeli została wówczas wzbogacona o usportowione modele o nazwie Young, w odmianach S i SS.

Zakończenie produkcji samochodów tej rodziny nastąpiło w maju 1970 roku, a łącznie wykonano nieco ponad 392 tysiące egzemplarzy różnych wersji tych pojazdów. Następcą był model oznaczony jako R2.

Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360
Miniatura SUBARU 360

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024