Logo Auto-era
Logo Auto-era

Pojazdy studialne i prototypowe

Szkic samochodu studialnego Nissan IMq

Oprócz seryjnych samochodów osobowych prezentowane są pojazdy, które nigdy nie były produkowane seryjnie. Pojazdy te powstały jako prototypy lub w formie samochodów studialnych (concept cars). W pierwszej grupie znajdują się samochody, które z różnych względów nigdy nie doczekały się wdrożenia do produkcji lub takie których późniejsze wersje produkcyjne zostały istotnie zmienione (np. Ford Ka).

Samochody studialne są z założenia przeznaczone do badań poznawczych, sprawdzenia nowych rozwiązań technicznych lub celów marketingowych. W tym ostatnim przypadku celem budowy jest sondaż opinii publicznej w zakresie funkcji użytkowej oraz zewnętrznej formy nadwozia. Część zastosowanych w tych pojazdach rozwiązań trafiała w późniejszym okresie do pojazdów seryjnych, a z niektórych prezentowanych pojazdów wykorzystywano tylko nazwę (np. Renault Laguna).

W przypadku takich pojazdów, szczegółowe dane techniczne nie są zwykle ujawniane, dlatego w naszym serwisie umieszczone są jedynie krótkie opisy ich budowy i podstawowe dane techniczne. Uzupełnieniem opisów są zdjęcia tych samochodów. Pojazdy tego rodzaju są swoistą ozdobą najważniejszych Salonów Samochodowych, ale równocześnie świadczą o możliwościach i potencjale poszczególnych producentów i firm projektowych, a także wskazują kierunki przyszłościowego rozwoju motoryzacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024