Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Dodge Razor (2002)

Miniatura Dodge Razor

Podczas Salonu Samochodowego w Detroit w 2002 roku firma Dodge przedstawiła swój nowy studialny samochód sportowy o nazwie Razor (ang. Brzytwa). Pojazd powstał w wyniku współpracy dwóch ośrodków projektowych firmy mieszczących się w Auburn Hills (stan Michigan) oraz w Carlsbad (California).

Zewnętrzna forma nadwozia typu coupe oraz jego wymiary nawiązują do klasycznych europejskich samochodów sportowych z lat sześćdziesiątych. Specjalnie dla tego pojazdu opracowano nową płytę podłogową o rozstawie osi 2489 mm, co pozwoliło na większą swobodę w kształtowaniu nadwozia oraz dwuosobowego wnętrza.

Wnętrze ma nieco spartański charakter i pozbawione jest takich "luksusów" jak elektrycznie otwierane szyby i sterowanie lusterek zewnętrznych. Brak także radia i skórzanej tapicerki. Są natomiast kubełkowe fotele i specjalne pasy bezpieczeństwa. Całość zaprojektowano z myślą o osiągnięciu przyjemności z prowadzenia takiego pojazdu.

Temu zadaniu służą także mechanizmy pojazdu. Klasyczny układ napędowy składa się z turbodoładowanego silnika o pojemności skokowej 2,0 dm3 i mechanicznej skrzyni przekładniowej o 6 biegach. Silnik dysponuje mocą 187 kW (250 KM), co pozwala przy masie własnej 1134 kg, na osiągnięcie prędkości maksymalnej 224 km/h i rozpędzenie pojazdu do 100 km/h w czasie około 6 sekund.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024