Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Fiat Centoventi (2019)

Miniatura Fiat Centoventi

Na genewskim Salonie Samochodowym odbywającym się w marcu 2019 roku w stoisku Fiata przedstawiono pojazd studialny o nazwie Centoventi. Ta nazwa oznacza liczbę 120, która wskazuje na okres działalności tego producenta mierzony w latach.

Ukształtowanie bryły nadwozia oraz jego wymiary przypominają nieco pierwszą generację modelu Panda. Podobne były też założenia projektowe; prostota rozwiązań technicznych, uniwersalność wnętrza przy ograniczonych gabarytach i możliwie niska cena. Konstrukcja modelu 120 była jednak zupełnie inna. Przy rozstawie osi 2420 mm długość całkowita pojazdu wynosiła 3680 mm, a więc została powiększona aż o 300 mm. Znacząco wzrosła również szerokość - o 280 mm.

Nadwozie w układzie pięciodrzwiowym nie miało środkowego słupka, co ułatwiało wsiadanie. Niektóre elementy poszycia nadwozia wykonano z tworzyw sztucznych barwionych w masie (np. pas przedni, błotniki), które mogą być łatwo wymienione.

Nadwozie tego modelu mogło być też oferowane w postaci dostawczego furgonu.

Pojazd otrzymał elektryczny układ napędowy. Zasięg z wersji podstawowej wynosił 100 km, ale możliwe było jego powiększenie przez montaż większej baterii akumulatorów.

Jesienią 2019 roku samochód ten został wyróżniony nagrodą Red Dot Award.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024