Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Nissan Qashqai (2004)

Miniatura Nissan Qashqai

Studialny model Qashqai reprezentuje nową generację pojazdów, która niebawem ma wyprzeć z rynku obecne modele sektora C. Jego publiczna prezentacja odbyła się w 2004 roku podczas genewskiego Salonu Samochodowego. Cechy funkcjonalne i techniczne tego samochodu spełnią oczekiwania ludzi mieszkających i pracujących w dużym mieście ale chętnie wyjeżdżających podczas weekendów w bardziej dziewicze obszary.

Opracowanie tego pojazdu powierzono pracownikom nowego studia projektowego otworzonego niedawno w Londynie. Przy takich założeniach wstępnych powstał zgrabny samochód o atrakcyjnej linii nadwozia i "komfortowym" rozstawie osi wynoszącym aż 2650 mm lecz o długości całkowitej ograniczonej do 4310 mm. Zwarta dwubryłowa sylwetka przypomina nieco pojazd sportowy typu coupe, ale nadwozie ma układ czterodrzwiowy. Duża szerokość (1860 mm) i wysokość (1570 mm) wskazują na obszerne wnętrze dla czteroosobowej rodziny o sporych wymaganiach. Zrezygnowano ze słupka środkowego a konstrukcja zawiasów umożliwia otwarcie obu skrzydeł drzwi bocznych o kąt 90o. We wnętrzu zabudowano cztery indywidualne fotele o specjalnej konstrukcji, które mocowane są na solidnych wysięgnikach do tunelu centralnego. Każdy z nich ma składane do przodu oparcie (wraz z zagłówkiem) i po złożeniu wygląda jak elegancka walizka. Złożony fotel może jako całość być odchylony do środka, do pozycji pionowej, co powoduje zwolnienie dużej powierzchni podłogi i umożliwia przewóz przedmiotów o dużych wymiarach.

Aby sprawnie poruszać się w terenie zadbano o krótkie zwisy nadwozia i duży prześwit oraz oczywiście wprowadzono napęd wszystkich kół pojazdu. Zastosowano koła jezdne o średnicy 20" wyposażone w bezpieczne ogumienie Michelin typu PAX i uzyskano prześwit o wartości 237 mm. Ciekawe, czy szefom Nissana uda się doprowadzić ten pojazd do stadium produkcyjnego.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024