Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Volkswagen Futura (1989)

Miniatura Volkswagen Futura

Samochód studialny o nazwie Futura przedstawiono w 1989 roku na stoisku Volkswagena na Salonie Samochodowym we Frankfurcie n/Menem. Nadwozie o bardzo atrakcyjnej sylwetce jednobryłowej i wymiarach popularnego Golfa ma dużą powierzchnię szyb. Zastosowano szerokie drzwi boczne o nietypowej konstrukcji. Każde drzwi zostały podzielone na dwie części: część górna, oszklona otwiera się do góry na zawiasach umieszczonych w środkowej części dachu, a dolna jest opuszczana elektrycznie do wnętrza progów. Wnętrze przeznaczone jest dla czterech osób a ciekawostką było zastosowanie zintegrowanego fotelika dla dziecka.

Do napędu samochodu zastosowano nietypowy wówczas silnik benzynowy wyposażony w bezpośredni wysokociśnieniowy wtrysk paliwa. Komory spalania wykonane były w denkach tłoków. Zastosowano doładowanie silnika, które realizowała mechaniczna sprężarka spiralna typu G. Czterocylindrowy silnik miał pojemność skokową 1,7 dm3 i osiągał moc maksymalną 60 kW (82 KM). Napęd na koła przednie przekazywany był poprzez mechaniczną pięciobiegową skrzynię przekładniową Efektem zastosowania ekonomicznego było niskie zużycie paliwa, które w teście miejskim ECE wynosiło tylko 6,7 dm3/100 km.

Układ kierowniczy samochodu sterował wszystkimi kołami pojazdu, co znacznie ułatwiało parkowanie. Nowością było także zastosowanie elektrycznego układu wspomagającego.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024